Úvod aneb Šťastný život je komplex věcí, které si musíme nastavit sami

Dneska už asi nikoho nepřekvapí, že pokud chceme vést spokojený život, musím proto něco udělat. Je to kombinace věcí na mnoha úrovních, počínaje na tom, jak jíme, způsobu, jakým pracujeme, až k filozofickému náhledu na svět. Co tedy přímo definuje naše pocity spokojenosti a štěstí?

  • Work-life balance
  • Jídelníček
  • Pohyb i meditace
  • Spánek
  • Způsob myšlení a přijímání
  • Ale třeba i organizovanost, čistota a hezké prostředí

 

Není to žádná rocket science, česky raketová věda, ale nevím, jedli tohle spojení u nás používáme. Pointa je v tom, že to neslyšíte poprvé. Všichni vědí, že fastfood je pro nás špatný a zanáší tělo. Víme, že se po něm tloustne. Ale kolik z vás přemýšlelo nad tím, jak se vám po takovém jídle hýbe? Nebo třeba jak se vám po takovém jídle spí, když ho sníte pozdě v noci? A kolik z nás přemýšlí nad tím, co takové jídlo dělá s naší myslí?

Zaprvé, většina z nás má po fastfoodu výčitky svědomí, tudíž si takovým jídlem ani neuděláme radost. A navíc se teď trápíme. Zadruhé, má hodně mastné jídlo prokázaný efekt na způsob přemýšlení – zkrátka zpomaluje. Komu z nás se nechce po vydatném obědě spát? Přemíra alkoholu má zase prokázaný vliv na psychické procesy druhý den. Většina lidí má tendence k trudomyslnosti až depresivním stavu. A to nemusely být včera sťatí pod obraz.

Nedílnou součástí naplněného a radostného života je způsob, jakým náš život přijímáme. Kamarádka mi nedávno poslala hezký vtip o počasí.

Je opravu jenom na nás, jak se na situace kolem nás díváme. Na všem se dá najít něco dobrého i něco zlého, záleží jenom na nás, co chceme vidět.

Nejpřekvapivější bod může být potřeba organizovanosti, čistoty a pořádku. Ale kdo z vás nemá rád, když zalejzá pod čerstvě povlečenou peřinu? Komu nedělá dobře, když je místnost uklizená a vše má své místo? Kdo z vás je víc v pohodě, pokud má na svém pracovním stole přehled a ví, kde co je? Já třeba miluju pocit čerstvě umytých vlasů, které voní šampónem. Jsou to maličkosti, ale i tyhle titěrnosti přispívají našemu rozpoložení a mohou přinést lehké záchvěvy pocitu štěstí.

Abych to shrnula, ač to zní jako nuda, tradičně, či konzervativně, je prostě dobrým základem mít pevný režim, vstávat a chodit spát v pevnou dobu, jíst pravidelně – malá jídla, 5x denně, sedavé povolání střídat pohybem venku, pak se osprchovat a vzít čisté oblečení, nebrat si zbytečně stres z práce k tělu a už vůbec ne domů a všechno to dělat s úsměvem na rtech.

„První polovinu života obětujeme naše zdraví penězům, abychom si za ně v druhé polovině zdraví zase kupovali.“

Dalai Lama

Nějaké hinty, jak na to, se tady pokusím v průběhu doby sdílet. Tak můžete koukat.

Můžeme se o tuhle aktivitu podělit a začít tím, co všichni znáte. Jakým způsobem se vypořádáváte se stresem, který si nechcete z práce odnášet domů? Jakoukoli radu pište do komentářů, ráda se nechám inspirovat. :o)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *